Student Presentation Awards
Best Presentation Award
F-007 Takashi Kuraishi, "Multiscale Thermo-Fluid Analysis of a Tire under Road Conditions"
Outstanding Presentation Award
A-013 Takafumi Sasaki, "Arterial Dynamics Computation with Surface-Extraction Medical-Image-Based Time-Dependent Anatomical Models and Element-Based Zero-Stress Estimates"
Outstanding Presentation Award
G-012 Hitoshi Hattori, "Cable Dynamics in an Internal Flow with Obstacles"
Outstanding Presentation Award
G-009 Yuki Tsutsui, "Ringsail-Parachute Design Studies Based on Aerodynamic-Moment Computation"
Program Overview
15 March
16:00-18:00 Registration / Location: Outside VIP Room 3, 4th Floor, Regent, Taipei
16 March
08:30-09:00 |
Opening Remarks |
|||
09:00-10:30 |
Semi-Plenary Session |
|
|
|
Noble House A |
Noble House B |
|||
Thomas Hughes |
Wei Shyy |
|||
Peter Wriggers |
Gui-Rong Liu |
|||
Tayfun Tezduyar |
Sanjay Mittal |
|||
10:30-10:50 |
Coffee Break |
|
|
|
10:50-12:30 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
Biomedical Fluid Mechanics and FSI - 1 |
Complex Fluids - 1 |
High Performance Computing in Fluid Flow |
Stabilized, Multiscale, and Isogeometric Methods in CFD - 1 |
|
Symposium Organized by Kenji Takizawa, Yuri Bazilevs and Tayfun Tezduyar |
Symposium Organized by Ching-Yao Chen |
Symposium Organized by Xiao-Chuan Cai and Feng-Nan Hwang |
Symposium Organized by John Evans and Thomas J.R. Hughes |
|
12:30-13:50 |
Lunch Break |
|||
13:50-15:10 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
Biomedical Fluid Mechanics and FSI - 2 |
Complex Fluids - 2 |
GPU Applications in Fluid Flow - 1 |
Stabilized, Multiscale, and Isogeometric Methods in CFD - 2 |
|
Symposium Organized by Kenji Takizawa, Yuri Bazilevs and Tayfun Tezduyar |
Symposium Organized by Ching-Yao Chen |
Symposium Organized by Matthew Smith |
Symposium Organized by John Evans and Thomas J.R. Hughes |
|
15:10-15:30 |
Coffee Break |
|||
15:30-17:10 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
Fluid-Structure |
Complex Fluids - 3 |
GPU and High Performance Computing |
Computational Biomedicine and Biofluids |
|
Symposium Organized by Tayfun Tezduyar, Kenji Takizawa and Yuri Bazilevs |
Symposium Organized by Ching-Yao Chen |
Symposium Organized by Matthew Smith, Xiao-Chuan Cai and Feng-Nan Hwang |
Symposium Organized by Tony Sheu |
|
18:00-20:00 |
Welcome Reception |
17 March
09:00-10:30 |
Semi-Plenary Session |
|
|
|
|
Noble House A |
Noble House B |
||||
Yoichiro Matsumoto |
Ahmed Sameh |
||||
Yuri Bazilevs |
Alfio Quarteroni |
||||
Kenji Takizawa |
Chao-An Lin |
||||
10:30-10:50 |
Coffee Break |
||||
10:50-12:30 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
|
Fluid-Structure |
Environmental Fluid Mechanics - 1 |
Geometric Modeling & Mesh Generation - 1 |
Immersed Boundary Methods in Fluid Flow - 1 |
||
Symposium Organized by Tayfun Tezduyar, Kenji Takizawa and Yuri Bazilevs |
Symposium Organized by Kazuo Kashiyama and Takashi Nomura |
Symposium Organized by Jessica Zhang, Mike Scott and Suzanne Shontz |
Symposium Organized by Ming-Chih Lai and Chao-An Lin |
||
12:30-13:50 |
Lunch Break |
||||
13:50-15:10 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
VIP Room 8 |
Fluid-Structure |
Higher-Order and DG Methods - 1 |
Geometric Modeling & Mesh Generation - 2 |
Mathematical Methods in CFD - 1 |
Optimization, Flow control and Industrial Applications |
|
Symposium Organized by Tayfun Tezduyar, Kenji Takizawa and Yuri Bazilevs |
Symposium Organized by Harald Brummelen and Mats Larson |
Symposium Organized by Jessica Zhang, Mike Scott and Suzanne Shontz |
Symposium Organized by Norikazu Saito |
Symposium Organized by Sanjay Mittal |
|
15:10-15:30 |
Coffee Break |
||||
15:30-17:10 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
VIP Room 8 |
Flows With Moving Boundaries and Interfaces - 1 |
Environmental Fluid Mechanics - 2 |
Immersed Boundary Methods in Fluid Flow - 2 |
Mathematical Methods in CFD - 2 |
Phase-Field Modeling in Fluids and Fluid-Solid Systems |
|
Symposium Organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar |
Symposium Organized by Kazuo Kashiyama and Takashi Nomura |
Symposium Organized by Ming-Chih Lai and Chao-An Lin |
Symposium Organized by Norikazu Saito |
Symposium Organized by Hector Gomez |
18 March
09:00-10:30 |
Semi-Plenary Session |
|
|
|
Noble House A |
Noble House B |
|||
Donatella Marini |
Wing Kam Liu |
|||
Yen-Sen Chen |
Shinobu Yoshimura |
|||
Harald Brummelen |
Alessandro Russo |
|||
10:30-10:50 |
Coffee Break |
|||
10:50-12:30 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
Flows With Moving Boundaries and Interfaces - 2 |
Iterative Methods and Parallel Computing - 1 |
Recent Advances in Meshfree and Particle Methods |
Kinetic Methods in Fluid Flow - 1 |
|
Symposium Organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar |
Symposium Organized by Shinobu Yoshimura |
Symposium Organized by Seiichi Koshizuka, Seiya Hagihara and Rong Tian |
Symposium Organized by Jaw-Yen Yang and Jong-Shinn Wu |
|
12:30-13:30 |
Lunch Break |
|||
13:30-15:10 |
Noble House A |
Noble House B |
VIP Room 1 |
VIP Room 2 |
Wind Turbines and Renewable Energy |
Iterative Methods and Parallel Computing - 2 |
Higher-Order and DG Methods – 2 |
Kinetic Methods in Fluid Flow - 2 |
|
Symposium Organized by Ming-Chen Hsu, Baskar Ganapathysubramanian and Yuri Bazilevs |
Symposium Organized by Shinobu Yoshimura |
Symposium Organized by Harald Brummelen and Mats Larson |
Symposium Organized by Jaw-Yen Yang and Jong-Shinn Wu |
|
15:00-15:20 |
Coffee Break |
|||
15:30-18:00 |
National Palace Museum Tour |
|||
18:00-20:30 |
Conference Banquet |
Detailed Program
Download the detailed program here
Venue Floor Plan
Presentation Guideline
1. Presentation Time:
----Semi-Plenary Lecture: 30 minutes with 5 minutes Q&A
----Keynote/Invited Lecture: 20 to 40 minutes with 5 minutes Q&A
----Oral Presentation: 20 minutes with 5 minutes Q&A
2. All presentations will need to be made with a laptop computer using an LCD projector. The conference will not provide overhead projectors; thus no presentations using transparences will be possible.
3. The Conference will prepare laptop computer in each room. It is also fine if you would like to use your own laptop to do the presentation. We strongly recommend you to have a backup of your presentation on a USB storage device in the event your laptop has a technical problem or is incompatible with the LCD projector. (If you are using a Mac, please prepare the Mini DVI to DVI Adapter by yourself.)
4. We ask that all presentations be ready at the beginning of each session. In view of the tight presentation schedule, we anticipate this will save time. Power strips will be provided.
5. We advise you to test your presentation in your meeting room at some point before your presentation; this can be done during a break or before the sessions begin each day.